Opäť sa pomaly, ale iste hlási o slovo jar. Pre motoristov znamená toto obdobie čas zvýšenej starostlivosti o vozidlo. Automobil po zime potrebuje trochu osviežiť a pripraviť na teplejšie počasie. Medzi základné úkony jarnej údržby nepatrí len výmena pneumatík, ale aj starostlivosť o ostatné komponenty. Poďme si spoločne prejsť krok za krokom, čo jarná údržba zahŕňa.
Kontrola klimatizácie a diagnostika
Väčšinu krokov jarnej údržby zvládnete aj sami, ale niektoré budete musieť nechať na odborníkov v autoservise. Napríklad kontrolu funkčnosti klimatizácie. Klimatizácia bola počas celej zimy nevyužívaná, a preto je potrebné jej venovať pozornosť. Nutné je skontrolovať tesnenie jednotlivých častí, vyčistiť ich a doplniť chladiace médium. Znečistená klimatizácia zhoršuje komfort jazdy a zvyšuje alergické prejavy. Na servis budete musieť nechať aj diagnostiku vozidla. Výpisom z palubného počítača budete mať lepšiu predstavu o technickom stave automobilu.
Výmena sezónnych pneumatík
Niektorí motoristi dokážu zimné za letné pneumatiky vymeniť aj sami. Výhodu majú šoféri, ktorí vlastnia celoročné pneumatiky. V opačnom prípade sa spoliehajte na renomované značky a nezabudnite si pri kúpte nových všímať označenie pneumatík. Ak máte letné pneumatiky ešte v dobrom stave, predsa len skontrolujte hĺbku dezénu (minimum pre letné pneumatiky je 1,6 mm) a preverte taktiež ich tlak. Po výmene pneumatík nezabudnite zimné vyčistiť a uložiť ich na chladnejšie, tmavšie miesto. Údržbu si zaslúžia aj oceľové alebo hliníkové disky. Očistite ich od nánosov posypovej soli a ošetrite ich prípravkami na báze vosku.
Kontrola podvozku a bŕzd
Nezabúdajte na spodnú časť vozidla. Podvozok v zime trpel nárazmi kamienkov a iste je znečistený od soli. Na jar je priam psou povinnosťou každého šoféra umyť celé auto vrátane podvozku. V opačnom prípade vám hrozí korózia. Na škodu nie je nechať kontrolu podvozku na autoservis. Odborníci vedia odhaliť pukliny a poškriabania, ktoré by ste sami neobjavili. Keď vám budú v servise kontrolovať podvozok, spomeňte si aj na kontrolu funkčnosti bŕzd. Počas daždivého počasia zohráva pri šmyku veľkú úlohu každý centimeter navyše.
Overenie funkčnosti svetiel a stieračov
Veľa šoférov zabúda na pravidelnú kontrolu svetiel. Občas nechajte túto kontrolu na odborníkov, ktorí preveria správnu vzdialenosť osvetlenia a vykonajú celkovú diagnostiku svetiel. Rezervné žiarovky sú pre majiteľov diódových svetiel zbytočné, ale ostatní šoféri by si mali pre ne nájsť miesto v kufri. Na jar sa zvyšuje prašnosť ciest, a preto dostanú zabrať aj stierače. Po zime je potrebné vymeniť gumové lišty a prečistiť odstrekovače.
Kontrola kvapalín a batérie
Kvapaliny by ste mali kontrolovať počas celého roka a nielen na jar. Preto overte hladinu chladiacej zmesi, brzdovej kvapaliny a preverte dátum poslednej výmeny motorového oleja. Doplňte aj tekutinu do odstrekovačov. Mnohé batérie prežijú celú zimu a na jar doslúžia. Nezabúdajte preto na akumulátor, ktorý trpel vplyvom nízkych teplôt. Tester batérií asi nevlastníte, ale v servise podrobia batériu záťažovému testu, ktorý odhalí jej nedostatky. Batéria má žiaľ svoju životnosť a po približne 5 rokoch sa nevyhnete kúpe novej.