Základy značky Jaguar položili v roku 1922 dvaja motocykloví nadšenci – William Lyons a William Walmsley. Za ostatných 96 rokov pôsobenia sa toho veľa udialo – automobilka zmenila svoje meno, vyrábala najrýchlejšie vozidlo na svete či viackrát vystriedala majiteľa. Vybrali sme pre vás 5 zaujímavých faktov o značke Jaguar, o ktorých ste pravdepodobne nevedeli.
- Najprv to boli sajdky
Značka Jaguar sa vo svojich začiatkoch volala Swallow Sidecar Company a vyrábala sajdky k motorkám. Postupom času sa preorientovala na výrobu áut a zmenila svoje meno. Najprv to bolo S. S. Cars Limited, čo v časoch 2. svetovej vojny nevrhalo na spoločnosť práve dobré meno – mnoho ľudí si myslelo, že automobilka má niečo spoločné s nacistami. Aj preto sa v marci roku 1945 rozhodol zakladateľ značky, Sir William Lyons zmeniť názov na Jaguar, ktorého význam je jasný a nemôže byť zamenený so žiadnym iným zahraničným označením.
- Jaguar vyrábal najrýchlejšie auto na svete
O 47 rokov neskôr sa Jaguar výrazne zapísal do sveta motorizmu – v rokoch 1992 až 1993 vychádzalo z jeho dielne najrýchlejšie sériovo vyrábané auto. Týmto jedinečným modelom bol Jaguar XJ220 a záujemcovia si ho mohli kúpiť za neuveriteľných 413 000 libier, čo z neho robí suverénne najdrahšie vozidlo tejto značky v histórii Jaguaru. Dosahovalo rýchlosť 349 km/h, ktorú sa podarilo pokoriť až McLarenu F1 rekordom v hodnote 371 km/h.
- Autá, ktoré musia odolať mrazu
Hoci sa nám Británia spája najmä s daždivým počasím, v Jaguari si obzvlášť dávajú záležať na tom, aby ich vozidlá odolali aj vysokým mrazom. Preto odparkujú svoje modely na 12 hodín do mrazničky s teplotou -40 °C, potom ich umiestnia do vzdušného tunela, kde na ne fúka vzduch s teplotou takmer -18 °C a počas celého procesu na autá strieka voda. Takto Jaguar testuje svoje vozidlá, aby si bol stopercentne istý, že sa na ne bude môcť majiteľ spoľahnúť v každom počasí.
- Jaguar patril Fordu
Hoci centrála automobilky Jaguar sídli v anglickom Whitley, spoločnosť od roku 2008 patrí indickej nadnárodnej firme Tata Motors. V minulosti však táto legendárna značka bola súčasťou amerického Fordu – od roku 1990 práve do 2008. Zaujímavosťou je, že v tomto období nedokázal Ford premeniť Jaguar na ziskovú značku.
- Koža z býkov
Jaguar si obzvlášť dáva záležať na detailoch svojich modelov – jedným z nich je aj špeciálna koža v interiéroch vozidiel. Automobilka namiesto bežne používanej kože siahla po koži býkov škótskeho plemena Angus. Čím je výnimočná? Okrem toho, že sa jej vlastnosti nemenia graviditou ako pri kravách, tak je zároveň aj menej citlivá napríklad na štípance od komára. I to je dôkaz, že práve cit pre detail pomáha robiť automobilky vyhľadávanými.
Chceli by ste si vyskúšať vozidlo Jaguar naživo? Navštívte stránku www.finalcd.sk a dohodnite si testovaciu jazdu u slovenského autorizovaného predajcu tejto britskej značky.