Zimná sezóna sa blíži a s ňou aj zimné dovolenky. Na to, aby sme si poriadne zalyžovali alebo sa s rodinou vybláznili na snehu, nemusíme chodiť ďaleko a stačí nám zakotviť v slovenských horách. Ako sa tam ale pohodlne dostať s množstvom batožiny, či športovými pomôckami?
Rozdiely sú veľké
Tí, ktorí sa už aspoň raz v živote vybrali na zimnú dovolenku autom a s celou rodinou vedia, že z logistického hľadiska to vie byť niekedy náročné. Najmä za predpokladu, že každý člen potrebuje batožinu, lyže, či sánky. Umiestniť toto všetko do interiéru vozidla nie je možné a ani povolené. Lyže a snowboardy sú totiž nebezpečný náklad, ktorý by mal byť rovnako, ako bicykle umiestnený mimo ľudí. Preto je jediným riešením, ako sa dostať do cieľa, obstaranie strešného boxu alebo nosiča na lyže.
Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že ide o rovnaké alebo minimálne podobné zariadenia, nie je to pravda. Každý z nich je jedinečný, má svoje výhody a nevýhody. Ešte predtým, ako sa niekam vyberiete, je dobré zaobstarať si niektorý z nich a celú cestu si premyslieť. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že strešné boxy sú výborným riešením pre rodiny a veľké skupiny, nosiče na lyže zas viac využijú jednotlivci, či pár.
Strešný box má niekoľko využití, pretože sa do neho zmestia nielen spomínané, lyže, ale aj sánky, prilby, topánky, či batožina. Náklad v ňom nie je potrebné upevňovať, ale len jednoducho naložiť. Ak ich porovnáme z bezpečnostného hľadiska, tak jednoznačným víťazom je strešný box. Pre zlodejov predstavuje väčšiu prekážku a osobné veci nie sú na očiach.
Nevýhodou v prípade boxu je zložitejšia montáž a vyššia cena. Preto sa kúpa strešného boxu oplatí rodinám a ľudom, ktorí ho budú využívať pravidelne. Na druhej strane, pri kúpe nie je dobré zohľadňovať len cenu, ale aj kvalitu a funkcie. Napríklad také boxy Thule sú drahšie, no ide o najpredávanejšie a najvyhľadávanejšie výrobky tohto druhu. Menší komfort môžu zažiť ľudia nižšieho vzrastu pri nakladaní, pretože box je vyšší a nie vždy na neho dočiahnete zo zeme. Ak sa pozrieme na vplyv na spotrebu paliva, z tohto pohľadu je nosič na lyže menej náročnejší. Počas sezóny ho dokonca nemusíte dávať dole, pretože pri nulovom zaťažení vám spotrebu nijako nezvýši.
Pozor na obmedzenia
Vodiči používajúci truhlu musia počítať nielen s vyššou spotrebou, ale aj zhoršenou ovládateľnosťou auta. Rozdiel v rámci spotreby závisí aj od veľkosti boxu, typu a celkového nákladu. Keďže pri vyššej hmotnosti auta sú zhoršené aj jeho jazdné vlastnosti, prekračovať hranicu 130 kilometrov za hodinu neodporúčame. Rovnako tak treba pozerať aj na maximálne možné zaťaženie strechy, ktoré je uvedené v údajoch od výrobcu.