Automatické umyvárne áut sú síce pohodlné a nachádzajú sa na každom rohu, ale výsledný efekt nikdy nebude na úrovni ručne umytého auta. Nasledovných niekoľko rád Vám pomôže zefektívniť proces umývania a maximalizovať jeho účinok.
Používajte správne prípravky
Možno sa Vám zdá, že špeciálne saponáty na umývanie automobilov sú vlastne len prezlečené a drahé kuchynské detergenty. Mýlite sa, ide o jemnejšie a špeciálne upravené prípravky, ktoré nezasiahnu mastný povlak, tak potrebný na ochranu laku. Použitím špeciálneho prípravku sa predĺži životnosť autolaku a zachová sa vyšší lesk. Po nanesení saponátu povrch dôkladne premyte čistou vodou a použitú handru vždy dôkladne premyte, aby drobné čiastočky nalepené na povrchu neškriabali lak.
Leštenie a voskovanie
Jediným spôsobom, ako odstrániť mikročiastočky nalepené alebo zaryté v autolaku, je poriadne leštenie a voskovanie. Ochranná vrstva ochráni lakovú vrstvu pred odermi drobných kamienkov, ale aj pred pôsobením vonkajších vplyvov. Na poriadne domáce leštenie a voskovanie je v ponuke množstvo súprav, ktoré obsahujú špeciálne vosky a leštiace prostriedky. Tieto dva procesy si netreba zamieňať – leštenie slúži predovšetkým na odstránenie drobných škrabancov a pridáva laku lesk, kým voskovanie poskytuje ochrannú vrstvu.
Dosiahnite zrkadlový efekt pomocou syntetického vosku
Novšie syntetické polymérne vosky výrazne pridávajú na finálnom lesku. Ide o nákladnejšie prípravky, ale odmenou je autíčko vyzerajúce akoby práve zišlo z výrobnej linky. Výhodou tohto typu vosku je aj to, že na plastových povrchoch nezanecháva biely povlak. Nanáša sa jednoducho a leštenie je menej náročné ako pri klasických voskoch.
Interiér
Základom účinného čistenia interiéru automobilu je začať zhora, čím sa eliminuje opätovné zašpinenie už umytých častí. Povysávajte opierky hláv, presuňte sa cez palubnú dosku a otvory klimatizácie na sedačky. Podlahu si nechajte na koniec. Nezabudnite poposúvať sedačky a očistiť ťažko dostupný priestor. Poriadne poutierajte všetky povrchy, aby sa dôkladne odstránil prach a umyte okná. Tu nezabúdajte ani na vonkajší okraj. Pokiaľ zostane tá časť špinavá, celá snaha vyjde veľmi rýchlo na zmar. Ak v aute fajčíte, postriekajte látkové časti prípravkom na odstránenie dymu a zapnite vnútorný okruh klimatizácie. Tým odstránite pachy aj z vnútorných častí. Poriadne vyčistite všetky zárezy a priehlbinky, kde sa prach najradšej zdržiava. Na tento účel použite jemnú handričku na plochom skrutkovači.
Nezabúdajte na neprístupné časti
Autíčko máte dokonale naleštené, interiér voňavý a čistý. Venovali ste ale dostatočnú pozornosť skrytým priestorom? Napríklad podvozok, obzvlášť v zime, keď sa cesty neúrekom posýpajú soľou, si vyžaduje dôkladné odstránenie nánosu, aby sa zabránilo vzniku korózie a iným potenciálnym problémom. Problematickými miestami sú aj vnútorné priestory blatníkov a nárazníkov, kde nazbieraná špina spustí veľmi rýchlo proces hrdzavenia a v prípade zamrznutia môžu začať vznikať aj praskliny. Preto je dôležité (keď nie pri každom umývaní, ale aspoň občas) vystriekať tieto priestory a dutiny, odstrániť všetku nazbieranú špinu a agresívne látky nazbieraná z povrchu vozovky. Občas sú problematickými časťami aj samotné dvere, do ktorých sa cez nedokonalé tesnenie pri oknách dostáva voda a po čase spôsobuje veľké problémy. Preto vždy skontrolujte priepustnosť kanálov. Predídete tak vážnejším problémom.
Zdroj: familyhandyman.com, FOTO: Kadmy, Deviant Ft / Dollar Photo Club